Historia sopockiego molo

Sopot to jedno z miast wchodzących w skład Trójmiasta. Cieszy się ono ogromną popularnością wśród turystów zarówno tych z Polski, jak i tych z zagranicy. Swoją popularność zawdzięcza bliskości do morza oraz licznym zabytkom. Jednym z najbardziej znanych jest sopockie molo.

Historia sopockiego molo

Gdy tylko pomyślimy o sopockim molo, od razu na myśl przychodzi nam doktor Jan Haffner. Przybył on do Polski w 1808 roku i postanowił osiedlić się tutaj na stałe. Kilka lat później otrzymał od władz pruskich zadanie utworzenia z Sopotu prawdziwego kąpieliska. Wywiązał się z tego zadania znakomicie, budując Zakład Kąpielowy wraz z molem. Jednak nie miało ono wtedy być przeznaczone dla spacerowiczów, ale do technicznej obsługi zakładu, gdyż na jego końcu znajdowała się pompa, która dostarczała wodę do zakładu, gdzie korzystali z niej kuracjusze. Z czasem jednak molo zaczęło zmieniać swój charakter – przechadzano się nim, by zaprezentować się w nowej sukni lub w odpowiednim towarzystwie. W kolejnych latach molo z 31,5 metra powiększyło swój rozmiar do 315 metrów. W 1927 roku, z okazji 100-lecia powstania molo, rozpoczęto największą przebudowę w jego historii, kiedy między innymi znacznie wydłużono pomost spacerowy. Od tego czasu, pomimo kilku generalnych remontów, molo nie zmieniło znacznie swojego wyglądu. Choć kojarzy się z bielą to na początku swojej historii miało kolor naturalnego drewna. W latach 30. XX wieku tę naturalność przykryto brunatną farbą. Barierki i ławeczki na biało zostały pomalowane dopiero w latach 50. XX wieku i takie pozostały już do chwili obecnej.

Sopockie molo obecnie

Dziś, molo ma 511,5 m długości i można wyróżnić jego dwie części – lądową i drewnianą. Część lądowa to Skwer Kuracyjny, czyli plac, na którym znajdują się między innymi: latarnia morska z punktem widokowym, muszla koncertowa, zabytkowa fontanna. Natomiast część drewniana, oprócz głównego pomostu, obejmuje także pokłady dolne i boczne. Od 2011 roku przy głowicy znajduje się przystań statków turystycznych, którymi można podróżować na trasach: Sopot – Westerplatte – Gdańsk i Sopot – Gdynia. Na spacery po sopockim molo i zwiedzanie tego pełnego uroku miasta, warto poświęcić więcej niż jeden dzień, by w pełni docenić jego piękno. Baza noclegowa Sopotu [Sopot➩Noclegi➩Meteor] rozrasta się z roku na rok, więc znalezienie miejsca do spania nie będzie trudne.

Dodaj komentarz