Kazimierz Dolny i jego atrakcje dla turystów

Kazimierz Dolny to urokliwe miasto, gdzie można w ciekawy sposób spędzić swój wolny czas. Znajdziemy tu wiele tras spacerowych, pięknych zabytków, malowniczych uliczek oraz liczne muzea i inne turystyczne atrakcje. Miasto przyciąga też bogatą ofertą kulturalną – wiosną i latem odbywają się tu festiwale, wystawy i wernisaże. Po zwiedzaniu można odpocząć w kawiarni, winiarni, herbaciarni czy jednej z wielu restauracji. Turyści mogą skorzystać z oferty noclegowej  (noclegi Kazimierz Dolny – lista na serwisie meteor). Nocleg znajdziemy w kilku dużych obiektach hotelowych o wysokim standardzie, a także w wielu mniejszych pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych czy prywatnych kwaterach.

W Kazimierzu Dolnym znajdziemy wiele ciekawych zabytków jak na przykład dawny szpital dla ubogich. Obecnie działa w nim Dom Kultury. Szpital powstał tu w 1626 roku i towarzyszy mu kościół Świętej Anny. Innym ciekawym, aczkolwiek dużo młodszym, obiektem jest budynek dawnej łaźni. Powstał on w 1921 roku. Architektem był Jan Koszczyc-Witkiewicz. Działała tu łaźnia miejska oraz pralnia. Teraz jest to pensjonat, któremu towarzyszy restauracja, serwująca smaczne dania.

Willa Pod Wiewiórką lub Willa Kuncewiczów to kolejne ciekawe obiekty. Powstałe w 1936 roku, jako letnia rezydencja Marii Kuncewiczowej oraz jej męża. Pisarka mieszkała tu do swej śmierci, która nastąpiła w  1989 roku. Budynek został postawiony na niewielkim wzgórzu, w okolicach Wąwozu Małachowskiego. Projektantem był Karol Siciński. U Marii Kuncewiczowej gościli m.in. Konstanty Ildefons Gałczyński, Jarosław Iwaszkiewicz oraz Julian Tuwim. Po wojnie właściciele wrócili tu dopiero w 1962 roku. Po śmierci pisarki jej syn założył fundację, która organizowała w budynku ciekawe wystawy oraz inne wydarzenia kulturalne. Ostatnio pieczę nad budynkiem przejęło Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.

Inną ciekawą konstrukcją w mieście jest Stara Chata, która mieści się przy trasie z miejskiego rynku do Korzennego Wąwozu. Została ona zbudowana na przełomie XVII i XVIII wieku i od tego czasu należy do rodziny Kobiałków. Obecni właściciele udostępniają Starą Chatę do zwiedzania i odpoczynku.

W Kazimierzu Dolnym można też skorzystać z okazji, by wybrać się na rejs z tutejszej przystani. Jest to duża atrakcja, a podczas rejsu możemy podziwiać widoki na zamek w Kazimierzu i zamek w Janowcu. Przystań znajduje się na bulwarze nadwiślańskim, gdzie skorzystać można z ofert kilku statków.

Dodaj komentarz