Obraz Matki Bożej Licheńskiej

Licznie przybywających do Lichenia Starego pielgrzymów przyciąga do tego miejsca w sposób szczególny obraz Matki Bożej Licheńskiej. Z wizerunkiem tym wiąże się historia licheńskiego sanktuarium, niezwykle ważnego dla wszystkich wiernych kościoła katolickiego. Warto dowiedzieć się jak wyglądały losy obrazu nim znalazł się tam, gdzie obecnie można go zobaczyć – w Bazylice Najświętszej Maryi Panny.

Tomasz Kłossowski – kowal z Izabelina spacerując przez Grąbliński Las wstąpił do znajdującej się nieopodal kapliczki. To właśnie tam, na sośnie zawiesił mały obrazek przedstawiający Maryję Pannę spoglądającą w dół, na pierś, gdzie rozpościerały się skrzydła orła białego w koronie. Dzieło to zostało prawdopodobnie namalowane w XVIII wieku przez nieznanego malarza. Według opowieści, około 1850 roku miejscowy pasterz miał doznać wielokrotnych objawień Matki Bożej przed tym obrazem. Wzywała go ona do nawrócenia i modlitwy oraz przepowiedziała nadchodzącą epidemię cholery. Gdy zapowiedzi się sprawdziły, okoliczni mieszkańcy przybywali w to miejsce, aby modlić się o wyzdrowienie. Ich prośby zostały wysłuchane. Liczne ozdrowienia sprawiły, że władze kościelne postanowiły przenieść obraz do kościoła w Licheniu. W ponad sto lat później od tych wydarzeń kardynał Stefan Wyszyński przy udziale tłumnie zgromadzonych wiernych, zakonników i księży dokonał aktu koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Papież Paweł VI nadał obrazowi tytuł Maryi – Bolesnej Królowej Polski. Cenne malowidło przez 150 lat znajdowało się w kościele świętej Doroty w Licheniu. Po wybudowaniu Bazyliki Najświętszej Maryi Panny miało miejsce historyczne wydarzenie – obraz został uroczyście przeniesiony do nowej świątyni. Tam też znajduje się obecnie stanowiąc główny cel pielgrzymek do Lichenia.

Licheń Stary posiadał prawa miejskie od XV do XVII wieku. Choć obecnie już ich nie ma, miejscowość ta uznawana jest za jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce i na świecie. Zabytki, eksponaty i budowle o charakterze religijnym sprawiają, że miejscowość przyciąga turystów oraz pielgrzymów. Dzięki temu baza noclegowa stale się rozwija (). Wszystkich tych, których interesują miejscowe noclegi, Licheń Stary z pewnością nie zawiedzie. Dłuższy pobyt w tej niezwykłej miejscowości zadowoli każdego, kogo interesują głębokie przeżycia duchowe i religijne.

Dodaj komentarz