Turystyczno-pielgrzymkowy aspekt Wadowic

W przeciwieństwie do wielu innych miast w Polsce, leżących w górach, na Mazurach lub nad morzem, Wadowice nie mają turystom do zaoferowania żadnej przyrodniczej atrakcji. Również pod względem turystycznym wypadają dość blado na tle pobliskiego Krakowa, a sam dojazd również nie należy do szczególnie korzystnych, nie mówiąc już o komunikacji publicznej. Nie ma w Wadowicach wielkich zespołów sportowych ani imprez i koncertów, ani tym bardziej znanego sanktuarium religijnego. Dlaczego więc Wadowice znajdują się w czołówce miejsc o charakterze pielgrzymkowym. Będąc na miejscu warto wybrać się do Myślenic {nowofundland-hovawart.pl/myslenice}.

Sławny mieszkaniec

Odpowiedź jest banalna: to miasto rodzinne jedynego Polaka, który został papieżem – Jana Pawła II. Już w chwili jego wyboru na papieża, Wadowice były tłumnie odwiedzane przez pobliskich mieszkańców. Dzisiaj bez problemu znajdziemy zagranicznych turystów, którzy często rezerwują tu nawet noclegi {}, a wielu z nich przyjeżdża z tak egzotycznych miejsc jak Argentyna, Japonia czy Australia. Wadowice mają niewątpliwie aspekt pielgrzymkowy, mniej turystyczny. Większość przyjeżdżających tu stanowią zorganizowane pielgrzymki, a jedynie około dwudziestu procent gości to te osoby, które Wadowice odwiedzają „przy okazji” wizyty w Krakowie albo w Wieliczce {wieliczka.eu/}.

Co ciekawego zobaczymy?

Poza względami czysto pielgrzymkowymi i religijnymi oraz obowiązkowym punktem do odhaczenia przez każdego turystę – czyli wizycie w rodzinnym domu papieża – w Wadowicach możemy zobaczyć kilka innych ciekawych rzeczy. Chociaż sama baza noclegowa skupiona jest właśnie wokół Muzeum Papieskiego, to wystarczy przejść nieco dalej, aby dotrzeć na plac Jana Pawła II, do bazyliki Ofiarowania NMP, klasztoru ojców karmelitów czy dworu Mikołaj z XIX wieku. Prócz tego w Wadowicach są dwa pomniki Jana Pawła II, Krzyż Katyński, pomniki pomordowanych nauczycieli, stulecia harcerstwa, św. Rafała Kalinowskiego oraz pomnik nieznanego żołnierza. Przez miasto wiodą również cztery szlaki turystyczne: z Wadowic do Tarnawy Górnej, do Kalwarii Zebrzydowskiej, do Żar oraz do Zatoru. Wszystkie szlaki można pokonać rowerem lub wygodniej i szybciej samochodem.

1 thought on “Turystyczno-pielgrzymkowy aspekt Wadowic

  1. Ja odwiedziłam Wadowice przy okazji noclegu w Krakowie, wspaniałe miasto, niby niewielkie ale niesamowicie rozsławione przez papieża

Dodaj komentarz