Zapora Solińska

Jedną z największych atrakcji Soliny jest Zapora Solińska. Zjeżdżają nad nią turyści z całego kraju oraz spoza granic Polski. Gdy wejdziemy na zaporę, z prawej strony możemy zobaczyć niezwykle uroczy widok na całą zaporę. Niestety nie można z zapory obejrzeć całego zbiornika, gdyż jego budowa jest niezwykle zawiła. W zbiorniku tym można dostrzec dużą ilość pływających ryb, szczególnie kleni. Boje, które umieszczone są dosyć symetrycznie, znajdują się w odległości około kilkudziesięciu metrów od zapory. Tej granicy nie można przekraczać, żadne jednostki pływające poruszające się po tafli jeziora nie mogą pozwolić sobie, by złamać ten zakaz.

Bardzo atrakcyjnie i imponująco wygląda tama z drugiej strony. Leży ona dosyć daleko od punktu widokowego, jednak cała przestrzeń, która dzieli te dwa miejsca tworzy niezwykle uroczy widok. Do 2006 roku możliwość zwiedzania korpusu zapory miały jedynie grupy zorganizowane, jednak obecnie dotyczy to już wszystkich turystów odwiedzających zaporę. Nie można jednak tam wchodzić o każdej porze. Wnętrze solińskiej hydroelektrowni jest otwarte dla turystów w godzinach 10:00, 12:00 i 14:00. Zwiedzanie to może nastąpić tylko w obecności przewodnika, zaś minimalna grupa, którą przewodnik oprowadza to 15 osób. Koszty zwiedzania nie są wielkie. Dorośli płacą 14 złotych, zaś dzieci i młodzież do lat 16 płacą 10 złotych. W ubiegłym roku na Zaporze Solińskiej stworzono fantastyczny mural. Ma on około 3600 metrów kwadratowych wielkości, zaś przedstawia zwierzęta. Jego wykonanie budzi podziw, ponieważ nie używano farby a jedynie wosokociśnieniową myjkę, która zmywając brud pozwoliła uzyskać efekt.

Zapora to nie tylko podziwianie widoków. Jeżeli przejdziemy przez nią, udajemy się w miejsce kąpieliska, ale możemy również zobaczyć przystań statków turystycznych. Można udać się również w podróż wodną wypożyczając sprzęt pływający dostępny dla turystów. Na miejscu można również skorzystać z dobrej bazy gastronomicznej, wypoczynkowej i turystycznej. Do dyspozycji są małe fast foody oraz pizzerie. Na terenie Soliny można skorzystać z campingu „Jawor”. Aby się tam dostać musimy wyjechać z Soliny i udać się w kierunku Bóbrki. Przed tą miejscowością trzeba skręcić na Łobozew Dolny, zaś gdy miniemy miejscowość Jawor mamy pewność, że docieramy na miejsce. Jest to zatem idealna miejscowość na odpoczynek campingowy, jednak dobrze jest wykonać wcześniejszą rezerwację miejsca.

Dodaj komentarz